சோ – தர்பார்

This entry is part 14 of 30 in the series 22 ஜனவரி 2012

துக்ளக் ஆண்டு விழாவில், சோ பேசிய போது, தான் ஒரு தூரத்து பார்வையாளன் என்று கூறிக்கொண்டார். அவரது பார்வையில், திமுக வை அடியோடு அழித்துவிட வேண்டும் எனவும், ஜெயலலிதா தான், இந்தியாவின் பிரதமருக்கு ,தகுதியானவர்.அவரது ஆட்சி, மோடி ஆட்சியை விட , சாலச்சிறந்ததாக் விளங்கும் என்ற அவரது தீர்க்கதரிசனத்தை வைததார்.

அவரது பார்வையில் ஒரு வன்மம் காணப்பட்டது. தான், எந்த கட்சியையும் சாராதவன் என்றும் ஒரு பிம்பத்தை ஏற்படுத்திவிட்டு, பிஜெபியை தூக்கிக் கொண்டாடினார்.
மம்தா பனார்ஜி அவரது கண்ணில் படவில்லை. ஆனால், அத்வானி நம்பிக்கை நட்சத்திரமாக தெரிகின்றார்.

பமாகாவை பையித்தியாகாரக் கட்சி ;

கம்யூனிசம் அய்யோ பாவம்.

காங்கிரச ஊழ்ல் நிறைந்த கட்சி, உருப்படாதக் கட்சி.

அன்னா அசாரே டிவி சேனலில் புகழ் பெற்றவர்; எதையும் உருப்படியாக் செய்ய முடியாதவர்” என்ற அடை மொழி கொடுத்து வீட்டுக்கு அனுப்பிவிட்டார்.
இப்படிப்பட்ட பார்வை உள்ளவர், எப்படி தன்னை, நேர்மையான பார்வையாளர் என்றும், சரியாக எதையும் சிந்திக்கூடியவர் என்றும் சொல்லிக் கொள்ள முடிகின்றது. எதிர்க்கட்சியே இல்லாமல், ஒரு அரசு, நேர்மையாக் செயல் படமுடியுமா? மாற்றம் தேவை என்பது மக்களின்எதிர்பார்ப்பு, அது நடந்து கொண்டுதான் இருக்கின்றது.

ஒரு நடுநிலை பார்வையாளன், ஆட்சி செய்கினற அரசின் நடுநிலை தவரும்போது, அதனை சுட்டிக்காட்டிடவேண்டும். ஓரு ஆட்சி மக்களாட்சியாக மலர வழிவகை செய்ய வேண்டும். \
மற்ற தருமங்களை எல்லாம், சம்ஃகிருத மொழி வாயிலாக தெரிந்துக் கொண்டு சொல்பவர்,
நடுநிலை மாறாமல் ஆட்சி செய்யவும் சொல்லி தரவேண்டும்.

என்னை போன்ற , நடுநிலை பார்வையாளர்கள், தழிழ் நாட்டில் உள்ளனர் என்பதை போன தேர்தல் முடிவு சொன்னது. அதனை, சோ போன்றவர்கள் மறந்து விடக்கூடாது.

ஜெயானந்தன்.

Series Navigationஒரு நாள் மாலை அளவளாவல் (2)மூன்று நாய்கள்
author

இரா. ஜெயானந்தன்

Similar Posts

39 Comments

 1. Avatar
  paramasivam says:

  Already this person used to have a bloated ego.Now that he is very near the local powercentre,he will talk even further.But majority of TN people consider him only as a political joker.

 2. Avatar
  sathyanandhan says:

  ஒரு நடுநிலை பார்வையாளன், ஆட்சி செய்கினற அரசின் நடுநிலை தவரும்போது, அதனை சுட்டிக்காட்டிடவேண்டும். ஓரு ஆட்சி மக்களாட்சியாக மலர வழிவகை செய்ய வேண்டும். Cho sells his ideas and poses himself as a neutral political analyst. But just like Nakkeeran he is aligned with a political party. Nakkeeran Gopal is better of the two because the latter at least doesnt pose himself as neutral. Tamil people are cursed not to have a genuine free thinking non aligned journalist / thinker / analyst. Sathyanandhan

 3. Avatar
  paandiyan says:

  என்னை போன்ற நடுநிலை பார்வையாளர்கள் என்று நீங்கள் சொல்லும்போத அதற்க்கு துக்ளக் மாதரி பத்திரிக்கை தான் உங்கள் தேர்வு என்பதும் புலனாகின்றது . இல்லை என்றால் முரசொலி, நக்கீரன் விகடன் என்று எங்கோ போயி இருப்பீர்கள். என்ன உங்களுக்கு ஏற்ற மாத்ரி இந்தவாட்டி அவரது பேச்சு இல்லை என்பது இங்கு உணரமுடிகின்றது . காங்கிரஸ் க்கு மாற்று BJP தான. அதில் என்ன சந்தேகம் . அண்ணா ஹசர க்கு சோ விடம் மிக அருமையான விளக்கம் கதைத்தது. உழல் எதரிபு என்பது இவர்கள் காமெடி பண்ணிவிட்டார்கள் இது போல நடந்தால் எதயும் அடக்கி விடலாம் என்ற மமதை ஆட்சியாளருக்கு வந்துவிடும் என்று சொன்னது உங்களுக்கு புரியவில்லை போலும் . காங்கிரஸ் எதிர்ப்பு மாநில கட்சி எனுவரும்போது பிஜேபி, BJP கூட்டணி இல்லாமல் இருபது AIADMK தான . மாயாவதி , நவீன் எல்லாம் காங்கிரஸ் இல் ஒரு அங்கம் என்றுதான பார்லிமென்ட் இல் இருகின்றார்கள் . இதில் மம்தாவை எப்படி காங்கிரஸ் எதிர்ப்புக்கு கொண்டு வரமுடியும் . ஒன்று தெரிகின்றது மனதில் ஒன்றை வைதுகொண்டு பேச்சை கவனித்தால் இப்படிதான் தோன்றும் என்பதருக்கு இந்த கட்டுரை ஒரு உதாரணம்

 4. Avatar
  Srinivasan says:

  At least Cho cannot be compared to Nakkeeran Gopal. Besides, when someone says that he has a bloated ego, I just smile. He at least have some clear views and not change them often as PMK does change alliance and DMK leader speaks. He is too supportive of the current CM. Yes. But he is not enjoying any position in the party today. Above all, one of the very few Rajya Sabha MPs who published what he did with the money that he received for the constituency / position.

 5. Avatar
  punai peyaril says:

  சோ தமிழகவாழ் மனிதர்களின் ஆண்மையின் அடையாளம். பாசாங்கு என்றுமே அவர் செய்ததில்லை.. இதோ ஏளனம் இட்டோர், வீதி விரட்டி திராவிட ஆட்சி என்பது 2ஜி யில் அடங்கிய போது, இவரின் நேர்மை வெளிப்படுகிறது. கசந்தாலும், தமிழகத்திற்கு, தமிழருக்கு சோ, சு.சாமி போன்ற அய்யர்களை விட எந்த தமிழ் தலைவரும் நல்லது செய்திடவில்லை… இன்று நடப்பது 60களில் விரட்டப்பட்ட அக்ரஹாரத்தின் ஆட்சிதான் அதற்கு காரணம் அக்ரமக்காரர்களின் சுரண்டல்… புறங்கையை நக்குவதில் என்ன தவறு என்று கேட்டு ஒட்டு மொத்த தமிழர்களின் புறங்கையையும் நக்கியவர்களே…. தேவரா, கோனாரா, உடையாரா, வன்னியரா என்று கேட்டு போடப்பட்ட டி என் பி சி தலைவராக நேர்மையின் ஒரு வடிவம் நடராஜ். அவரும் அய்யரே…

 6. Avatar
  R.Ragavan says:

  துக்ளக் விழாவை பி.ஜெ.பிக்கு ஆதரவு திரட்ட பயன்படுத்தி கொண்டிருக்கிறார். நடுநிலை என்னும் வேசம் முழுவதும் கலைந்தது பற்றி சோவுக்கும் வெட்கமில்லை.

 7. Avatar
  punai peyaril says:

  சோ, தமிழில் துக்ளக் என்ற அரசியல் பத்திரிக்கையில் தன்னையே விமர்சிக்கும் அளவிற்கு நிலைப்பாடு கொண்டிருந்தார். அவரை விமர்சிப்பவர்கள் இதை உணர வேண்டும்…

 8. Avatar
  SunnyGreen says:

  People post their comment, I understand should be educated and everybody know including school going boy/girl, this congress Govt. is corrupt. Look what they are doing against Mayavathi, they did stand and say they will good govt. instead they are trying expose the corruption of Mayavathi. Why do not they look at them in same mirror? 2G spectrum is very bad every ones, I read about vodafone and their deal in overseas for the amount of 11,000 crores. Every one wants to this congress govt go isn’t it. If you really want them to what is alternative only BJP, so should you not support, just for the sake of Indian and for Indians — otherwise who are you then?

 9. Avatar
  paramasivam says:

  No one political party in the world can claim that they are the purest.People have not forgotten the coffin scandal of BJP.It is a old strategy to call the opponents of Hindutva as people lacking patriotism.Sunny Green should have by now read about 1855 Assam terrorists surrendering before Union Home Minister.If Modi is free from blemishes,why he opposes appointment of Lok Ayuktha in his state?Can Sunny Green give clean chit to Yediyurappa?Regarding the second choice of Cho, less said the better.

 10. Avatar
  SunnyGreen says:

  Dear Paramasivam

  I am NOT saying ediyurappa clean, but the discussion is about bringing Shri Advani and Shri Modi to the Dias. Literally if you are genuinely look at Gujrant everybody incluiding American want to be with him. I know most of the Overseas Gujarathis they are settling back in India, for them Gujurat is more paradise than any part of world. You know the reason do not you? Cho would have made more money, he went against Karunidhi who ruined Tamilnadu and he went against Indira who ruined India and choked India into corruption and so as her generations.

  Everybody is corrupt, including each and every family, If you get a college seat or train ticket quickly by overlooking other, you are being celebrated — that attitude is within everyone — Then you will be calling every citizen in India corrupt and people like Indian-Kamalahashan is the real one. Where do you go and find such people — they do not belong in this world. So out 2 bad people you have to go with less and small robber instead going with the big and get the country ruined.

  1. Avatar
   Thiruvaazh Maarban says:

   Corruption in high places and corruption in common life or low places are not to be linked as the solutions, if at all there are any, are to sought from different analyes.

   Corruption in high places emboldens everyone; and even makes the honest to feel despondent. Water flows down, doesn’t it?

 11. Avatar
  paramasivam says:

  I will not agree with Sunny Green when he says that Karunanidhi ruined TN and Indira ruined India.Only on strong foundations laid by them,their successors built their reins.I will not also agree that BJP is better than Congress.Same way,the present regime in TN is also not the fittest one.The blame game on Karunanidhi is going on based upon a case again based upon a presumptive loss.Just because of their loss in one election, the DMK or the Dravidian ideology cannot be destroyed by anybody.If anybody thinks like that,it is their daydream only.Modi might have improved the Gujarat economy.But there is no distributive justice in that state.If there is communal harmony there,Why Modi should undertake fasts in every district?

 12. Avatar
  paandiyan says:

  What is Dravidian ideology? the same one of the talk in television DMK Supreme leader Kusboo conveyed and then reporter asked immly what is Dravidian ideology? she is unable to answer for that??? even i asked so many people that what is Dravidian ideology? like vadivelu comedy all are joking with a word “Dravidian ideology”

 13. Avatar
  yousuf rowther rajid says:

  திரு சோ நடுநிலையாளர் என்பதை யாருமே ஏற்றுக் கொள்ளமாட்டார்கள். அவர் திருவாட்டி ஜெயலலிதாவை ஆதரிக்கும் ஒரே காரணம் எல்லாருக்கும் தெரியும். அதை நான் வெளிப்படையாக சொல்ல விரும்பவில்லை.

 14. Avatar
  smitha says:

  I do not agree that cho supports JJ blindly. In fact, he was instrumenbtal in forging an allaince between mu.ka & moopanar which eventually defeated JJ during the 1996 assy elections.

  Of course, he is partial towards JJ & anti mu.ka. There is no doubt in that.

  For that matter, which political analyst in TN is totally neutral?

 15. Avatar
  ruthraa (e.paramasivan) says:

  சோ. வாழ‌ட்டும்.
  ===========================ருத்ரா

  தமிழ் நாடு
  என்றொரு நாட்டில்
  சில வீடுகள் உண்டு.
  அதன் அடிவயிற்றுள்
  அடுத்த மொழி ஒன்று உண்டு.
  அதுவே சமஸ்கிருதம்.
  அதை பேசுபவர்கள் மட்டுமே
  உலகில் உயர்ந்த மக்கள்.
  அவர்களின் காலடி மண்ணில்
  கிடக்க கடமைப்பட்டவர்களே
  தமிழர்கள் எனப்படுவார்கள்.
  தமிழர்களின் தமிழ் மொழி
  தமிழ் நாட்டுக்கே தேவையில்லை.

  இப்படியெல்லாம்
  அரிய கருத்துகளை
  நகைச்சுவை என்ற பெயரில்
  அன்று நஞ்சை தெளித்தவர் சோ.
  அவ‌ர் அறிவு சுர‌க்கும் மூளையில்
  த‌மிழ் மொழியின் சாவுக்கு
  ச‌ய‌னைடு சுர‌க்க வைக்கும்
  ஹார்மோன்க‌ளே அதிக‌ம்.

  எங்கே பிராம‌ண‌ன் என்று
  வெளிச்ச‌ம் காட்டும்
  அவ‌ர் “சீரிய‌ல்க‌ள்” கூட‌
  த‌மிழ்ச் சுவ‌டு தெரியும்
  சிந்து வெளி நாக‌ரிக‌த்தை
  தீக்கு இரையாக்கிய‌
  ரிக்கு வேத‌ அர‌க்க‌ நாக்குக‌ளின்
  அர‌வைக்காடுக‌ள் தான்.

  டி வி சீரிய‌ல்க‌ள்
  ஈ கொசுக‌ள் மாதிரி மொய்த்தாலும்
  இவர் சீரிய‌ல் ம‌ட்டுமே
  வைர‌ஸ்க‌ளை ஒளி ப‌ர‌ப்பும்.

  ஜெய‌ல‌லிதாவும் மாயாவ‌தியும்
  ந‌ம் எல்லோருக்கும்
  அம்மையார்க‌ள் தான்.
  இவ‌ருக்கு ம‌ட்டுமே
  முன்ன‌வ‌ர் அம்பிகை.
  பின்ன‌வ‌ர் சூர்ப்ப‌ன‌கை.
  க‌லைஞ‌ர் என்ற‌ த‌மிழ‌ர்
  திருக்குற‌ள் சொன்னால்
  இவ‌ருக்கு உள்ள‌மே
  ப‌ற்றி எரிகிற‌து.
  தோட்டத்து அம்மையாரின்
  “அர்த்த‌ சாஸ்திர‌த்துக்கு”
  அஷ்ட‌ ப‌ந்த‌ன‌ கும்பாபிஷேக‌ம் ந‌ட‌த்தும்
  அர்ச்ச‌க‌ர் இவ‌ர்.
  இந்தியாவின் அர‌சிய‌ல் அமைப்பு
  இவ‌ர்க‌ளுக்கு த‌ர்ப்பைப் புல்.
  நான்கு வ‌ர்ண‌த்தைக் காப்பாற்ற‌
  ந‌ம் மூவ‌ர்ண‌த்துக்கும்
  தெவ‌ஸ‌ம் கொடுக்க‌ த‌யாராய்
  இருப்பவ‌ர்க‌ள்.
  அத‌னால் தான்
  அந்த‌ “சுத‌ந்திர‌ தின‌ம்”
  இவாளுக்கு “சுத‌ந்திர‌ திவ‌சமாய்”
  இன்றும் தெரிகிற‌து.

  த‌மிழ‌ர்க‌ளின் மொழி
  மானிட‌ம் காக்கும் மொழி.
  ப‌கைவ‌னாய் இருந்தாலும்
  அவ‌னும் ஒரு மானிட‌ன்
  என்று
  வ‌ந்தாரை வ‌ர‌வேற்று
  வாழ‌வைக்கும் மொழி
  ந‌ம் இனிய‌ செம்மொழி.
  (ஸோ)ஆகையால்..
  சோ. வாழ‌ட்டும்.

  ===========================================ருத்ரா

   1. Avatar
    Thiruvaazh Maarban says:

    It just means bringing down the domination of Tamil brahmins in social, educational, political and employment spheres of the society; and creates equal opportunities in such spheres for all other Tamils.

    Whether the aim has been achieved or not, and whether the ideology has become redundant or irrelevant today are different debates.

    1. Avatar
     Thiruvaazh Maarban says:

     Add the following.

     Dravdian ideology as against Brahminical idealogy accepts only Tamil. No other language should be on equal footing with Tamil. Brahminical idealogy gives primacy to Sanskrit, although some among them may treat Tamil and Sanskrit as two eyes of a face.

 16. Avatar
  Srinivasan says:

  Mr. E Paramasivan, whenever one highlights the ugly truths of the dravidian community, you guys [including M. Karunanidhi] immediately launch the “aaryan / brahmin” attack instead of facing it and coming out clean. Now ppeople are fed up with this trick and trying to see the facts before them.

 17. Avatar
  arkswamy says:

  from the comments one can find that all of fervently desire that the TAMIL SOCIETY should be honest and corrupt free. But certain happening like 2G,TNPSC selection, land grabbing are certainly affecting the morale of common person. As a frequent visitors to other states I can feel and experience the awkward situations when they talk of these happenings in Tamil Nadu which was otherwise considered as most forward in human upliftment bereft of caste, gender discrimination etc. Even the top level administration in the State is not free of the corruption malaise. The local print and electronic media failed miserably in their role. Today Cho appears pro Jayalalitha but I am sure he would not continue this long if misdeeds cross threshold level.

 18. Avatar
  arkswamy says:

  from the comments one can find that all of us fervently desire that the TAMIL SOCIETY should be honest and corrupt free. But certain happenings like 2G,TNPSC malselection, land grabbing are certainly affecting the morale of common person. As a frequent visitor to other states I can feel and experience the awkward situations,we face when they talk of these happenings in Tamil Nadu which is otherwise considered as most forward in human upliftment bereft of caste, gender discrimination etc. Even the top level administration in the State is not free of the corruption malaise. The local print and electronic media failed miserably in their role. Today Cho appears pro Jayalalitha but I am sure he would not continue this long if misdeeds cross threshold level.

 19. Avatar
  ruthraa (e.paramasivan) says:

  Dear Mr.Srinivasan!

  Dont’you know the same ugly truths and atrocities of that socalled aryan or brahmin communities in the past.The history has its own bloodiest past of phases.You will never wish to know the silent civil and linguistic wars in which only the foxy moves were deployed to win either by fair or foul means.In this train of events only the tamil communities were betrayed and cornerd in blood bath.Dravidian is the ugly prefix or suffix given by your vedic recitals.You people also may belong to Tamilian communities.But that “Soma cult” the so called earliest version of TASMAC made all of you the worshipers of that “milecha baasha” sanskrit though it is one a beautiful one like all other nomadic languages.The aborigins of this whole sub-continent are the very old most ancient Dravidian /Tamizh communities which you dubb your own brethern as dogs and demons.Are you aware “Avesta” the source book of the Rig Vedha? You might have heard the hues and cries of vengeance and blood thirsty voices of those aggressive vein that was poured on us “the Sindhians” that later known as Indians.This philological morphology has been burried deep by their mythological philosophy and other obnoxious tricks and treats.

  with regards
  “ruthraa”
  (E.Paramasivan)

  1. Avatar
   paandiyan says:

   Who is Dravidian ? can you Elaborate first? Dravidian is a region of certain area that never talks about people. whatever you explained here all are waste contents. its all were proved that Some people intentionally wants get an cheap publicity (of course that were helps for DMK/DK people to generate crore and crore money in later stage) and created their own comedy books. You people are only talking this nonsense and still believe that earn again crore and crore money with this stupid history. Apart from tamilnadu, kerala, karnadata and Andhira they never consider this and they are thinking tamilian are stupid people. If you wants to still argue then first question is KANADA NAYAKAR Said Tamil is Kattumirandi Pasai don’t learn tamil. What is the meaning for that!!!!!!!!!

 20. Avatar
  paramasivam says:

  Dravidian Ideology cannot be explained in one sentence as expected by that news channel immediately after the results were announced.I could sense the sarcastic tone in that question and always feel that tone whenever any body poses that question.The intention of these people is not to know the real answer.Like Cho,they make fun of this ideology.In turn they only turn themselves as comedy pieces.

 21. Avatar
  தங்கமணி says:

  திராவிட என்பது நிலத்தை குறித்தது.

  அதனை தனி இனமாக உருவாக்கியவர் கால்டுவெல்.
  அந்த போலி இன அடையாளத்தை தனது இனவெறி அரசியலுக்கு பயன்படுத்திகொண்டவர் பெரியார்
  அந்த இனவெறி இயக்கத்தை அரசியல் கட்சியாக ஆக்கி ஆட்சியை பிடிக்க உபயோகப்படுத்தியவர் அண்ணா
  அந்த இனவெறி கட்சியை தன் குடும்பத்தை செழிப்பாக ஆக்க உபயோகப்படுத்திகொண்டவர் கலைஞர்.

  1. Avatar
   Thiruvaazh Maarban says:

   Have u read the book where u Caldwell has allegedly made the divisivionary statement ?

   Inavaveri means what? Can u slightly explain it?

 22. Avatar
  paandiyan says:

  Even this is true she can confidentially say that this is not the time to explain, this is not explain in online — something like that why she was unable to manage and why she has to show ugly body language when that question comes???? But I have very long experience when ask these type truth question they throw same ugly answer that “cannot be explained” or “the context is different” . They think that this two line to save them from this ugly jobs

 23. Avatar
  punai peyaril says:

  ருத்ரா வார்த்தைக்கு கீழ் வார்த்தை எழுதினால் அது கவிதை என்று நினைப்பில் இருக்கிறார். சோ தமிழகத்தின் ஒரே அரசியலில் உள்ள மானஸ்தன்… சோ அய்யர் என்பதலாயே ஜெ யை ஆதரிக்கட்டும் அதில் என்ன தவறு… இவர் என்ன படையெடுத்து அட்டூழியம் பண்ணியவர்களுக்கு மௌண்ட்ரோடில் இரங்கல் கூட்டம் நடத்தினார்….

 24. Avatar
  smitha says:

  EVR who called tamil a kattumirandi mozhi is a kannadiga.

  Mu.ka is not tamil, his ancestors are telugu.

  Vaiko is a telugu naidu.

  Perhaps paramasivam does not know all this.

 25. Avatar
  Dr.G.Johnson says:

  So finally it ends up with one truth:There are no Tamils but only different caste people who speak Tamil and always being ruled by others who are not Tamils. Tamils are used to slavery and easily carried away by cinema. Just look at the film world to see how many Tamils are popular heroes and heroines, and popular singers and directors.

 26. Avatar
  Dr.G.Johnson says:

  It is a wonder when the Westerners are doing research to explore Mars, we Tamilians are doing research on our caste division. Very soon we have to reclassify our blood groups under different castes so that pollution will not occur during blood transfusion in hospitals where they follow the Western classification of A,B,AB and O groups.

 27. Avatar
  punai peyaril says:

  மேற்கில் இதற்கு சற்றும் சளைத்ததல்ல ஜாதிகள்.. ஆனால், புத்திசாலித்தனமாக ஒரு நாடு மதத்தின் பெயரால் உலகையே வென்றெடுக்க நினைக்கிறது… சோவிற்கு மண்டையில் முடியில்லை…ஆனால், தீவிரவாதிகளை விமர்சிக்காமல் சோவை தாக்குபவர்களுக்கு மண்டையின் எந்த மூலையிலும் மூளை இல்லை…

 28. Avatar
  punai peyaril says:

  Jhonson, as u also know, the world is going to see a big war based on relegion… that came from desert… but we fight on words… like street….

 29. Avatar
  Dr.G.Johnson says:

  Let us forget the world and plan for Tamil unity throught the world using this useful media…Tamils are scattered all over the globe and this is the time for us to unite as one race…the Tamil race. Let us keep our religious beliefs in the shelves for some time. If we go by religion and Gods we can never be united. Religions are meant for the illiterate and uneducated who cannot think and pray for themselves.We should use our brains and stop abusing one another for something which is abstract.

 30. Avatar
  Thiruvaazh Maarban says:

  தங்கமணி

  இக்கேள்விகளுக்கு இங்கேயோ அல்லது தனிக்கட்டுரையாகவோ பதில் சொல்லுங்கள். முடியாவிட்டால் இப்படி அவர் தூண்டினார் இவர் தூண்டினார் என்று எழுதுவதை விட்டுவிட்டு விடுங்கள்;

  1. இனவெறி என்றால் எந்த இனத்துக்கு எதிராக எந்த இனம் மோதவேண்டும் என்று தூண்டி விட்டார்கள்?
  2. கால்டுவெல்லில் நூலைப்படித்திருக்கிறீர்களா?
  3. அஃது ஆங்கிலத்தில் எழுதப்பட்டதா அல்லது தமிழிலா?
  4. கால்டுவெல் எங்கே ஆரிய திராவிடர் எனச்சொல்கிறார்?
  5 அன்னூலைப்படிக்கு முன் உங்களுக்கு நால்மொழிப்புலமை உண்டா? தெலுங்கு, தமிழ், கன்னடம், மலையாளம் இவைகளைப்பற்றி ஆழந்து சிந்துத்து எழுதுகிறார்.
  6. இவற்றைப்பற்றி உங்களுக்கு யாதேனும் ஞானம் உண்டா?
  7. விக்கிப்பீடியா சொன்னது; அவர் சொன்னார் இவர் சொன்னார் என்று சொல்லாமல் நீங்களே படித்தறிந்ததண்டா?

  Hav u read Bishop Caldwell’s Comparative Grammar of Dravidian Languages? If you don’t agree to the word Dravidian for Tamil language, in what way do u disagree from Caldwell ?

  Ppl like Thangamani is using the forum to spread lies about Caldwell.

  TM (formerly Kavya)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *