ராக்கெட் விமான த்தில் முதன்முதல் விண்வெளி விளிம்புக்குப் பயணம் செய்து மீண்ட தீரர்

This entry is part 12 of 22 in the series 18 ஜூலை 2021

 

 

 

Posted on July 15, 2021
ராக்கெட் விமானத்தில் முதன்முதல் விண்வெளி விளிம்பில் பயணம் செய்து மீண்ட தீரர் ரிச்செர்டு பிரான்ஸன்

சி. ஜெயபாரதன், B.E (Hons), P. Eng, Nuclear, கனடா

 

 

Virgin Galactic’s Richard Branson has reached space aboard his own winged rocket ship, vaulting the nearly 71-year-old founder past fellow billionaire and rival Jeff Bezos, who will fly to space in a craft of his own nine days from now. (July 11, 2021)

முதன்முதல் ராக்கெட் விமானத்தில் வெற்றிப் பயணம்

2021 ஜூலை மாதம் 11 ஆம் தேதி நடத்திய முன்னோடிச் சோதனைப் பயிர்ச்சியில், ரிச்சர்டு பிரான்ஸன் [வயது 71, பிரிட்டனைச் சேர்ந்தவர்] முதன்முதல் தான் 15 ஆண்டுகள் டிசைன் செய்து விருத்தி அடைந்த ராக்கெட் விமானத்தில் [பெயர் : ஐக்கியம் (UNITY)] பயணம் செய்து விண்வெளி விளிம்பில் பறந்து காட்டினார். அவருடன் மற்றும் இரண்டு துணை நிபுணர்கள் பறந்து பாதுகாப்பாக ராக்கெட் விமானம் தரையில் மீண்டது. இது செல்வந்தக் கோமான்கள், மற்றும் பொதுநபர் விண்வெளியில் சுற்றுலா பயணம் செய்யப் பாதை இட்டது. இந்த ராக்கெட் வாகனத் தயாரிப்பைச் செய்து முடிக்க பிரான்ஸன் 17 ஆண்டுகள் எடுத்துள்ளார்.

ராக்கெட் விமானத்தை இருபுறமும் ஒரு சாதா விமானம் 8.5 மைல் [13 கி.மீ.] உயரத்துக்குத் தூக்கிப் பறந்தது. பிறகு அந்த உயரத்தில் ராக்கெட் விமானம் பிரிந்து, கீழாகத் தணிந்து, மாக் 3 [MACH 3] [மூன்று ஒலி வேகம் [Sound Velocity] தாண்டி, 53.5 மைல் [86 கி.மீடர்] உயரத்தில் பறந்து, பூமியின் ஈர்ப்புப் பிடியிலிருந்து விடுபட்டு, [Zero Gravity] மிதப்பு நிலையை உணர்த்தியது. ராக்கெட் விமானப் பிரிவு, பயணம், இறங்கல் அனைத்து இயக்கங்களும் 15 நிமிடங்களில் முடிந்தன. ராக்கெட் விமானத்தை இயக்கியவர் ; ரிச்சர்டு பிரான்ஸன். உதவிக்குச் சென்றவர் ; ஷிரிஷ பாண்டுலா & காலின் பென்னெட். இதை பிரான்ஸன் அமெரிக்காவில் உள்ள நியூ மெக்சிகோவில் நடத்திக் காட்டினார்.

இந்த அரிய காட்சி உலகில் விண்வெளி சுர்றுலாப் பயணத்தை ஆரம்பிக்கும் என்று எதிர்பார்க்கப் படுகிறது. அதற்குக் கட்டணம் நபருக்கு ; 250,000 டாலர். பிரான்ஸனுக்குப் போட்டி, ஏலான் மஸ்க் & பெஸாஸ் [Elon Musk & Bezos]

 

 

Richard Branson, right, answers questions while crewmates Sirisha Bandla and Colin Bennett listen during a news conference at Spaceport America near Truth or Consequences, N.M., on Sunday, July 11, 2021. Branson and the crew from his Virgin Galactic space tourism company reached an altitude of about 53 miles (88 kilometers) over the New Mexico desert before safely gliding back home to a runway landing at Spaceport America. (AP Photo/Susan Montoya Bryan)Richard Branson, right, answers questions while crewmates Sirisha Bandla and Colin Bennett listen during a news conference at Spaceport America near Truth or Consequences, N.M., on Sunday, July 11, 2021. Branson and the crew from his Virgin Galactic space tourism company reached an altitude of about 53 miles (88 kilometers) over the New Mexico desert before safely gliding back home to a runway landing at Spaceport America. (AP Photo/Susan Montoya Bryan)See the source imageThe rocket plane carrying Virgin Galactic founder Richard Branson and other crew members takes off from Spaceport America near Truth or Consequences, New Mexico, Sunday, July 11, 2021. (AP Photo/Andres Leighton)The rocket plane carrying Virgin Galactic founder Richard Branson and other crew members takes off from Spaceport America near Truth or Consequences, New Mexico, Sunday, July 11, 2021. (AP Photo/Andres Leighton)

 

ராக்கெட் விமானம் பிரிந்து விண்வெளி விளிம்புக்குப் பயணம்This May 29, 2018 photo made available by Virgin Galactic shows the company's VSS Unity on its second supersonic flight. After reaching nearly 50,000 feet (15,000 meters), Unity will be released from the specially designed aircraft Mothership Eve, and drop for a moment or two before its rocket motor ignites to send the craft on a steep climb toward space. (Virgin Galactic via AP)This May 29, 2018 photo made available by Virgin Galactic shows the company’s VSS Unity on its second supersonic flight. After reaching nearly 50,000 feet (15,000 meters), Unity will be released from the specially designed aircraft Mothership Eve, and drop for a moment or two before its rocket motor ignites to send the craft on a steep climb toward space. (Virgin Galactic via AP)

 

The Virgin Galactic rocket plane, with founder Richard Branson and other crew members on board, lands back in Spaceport America near Truth or Consequences, N.M., Sunday, July 11, 2021. (AP Photo/Andres Leighton)The Virgin Galactic rocket plane, with founder Richard Branson and other crew members on board, lands back in Spaceport America near Truth or Consequences, N.M., Sunday, July 11, 2021. (AP Photo/Andres Leighton)

 

See the source imageராக்கெட் விமானத்தை தூக்கிப் பறந்த துணை விமானங்கள்In this photo provided by Virgin Galactic, lead operations engineer Colin Bennett, top, shows a message for @England from space as he and other crew members experience zero gravity while aboard Virgin Galactic's winged rocket ship on Sunday, July 11, 2021. Entrepreneur Richard  Branson and five crewmates from his Virgin Galactic space-tourism company reached an altitude of about 53 miles (88 kilometers) over the New Mexico desert, enough to experience three to four minutes of weightlessness and see the curvature of the Earth. (Virgin Galactic via AP)In this photo provided by Virgin Galactic, lead operations engineer Colin Bennett, top, shows a message for @England from space as he and other crew members experience zero gravity while aboard Virgin Galactic’s winged rocket ship on Sunday, July 11, 2021. Entrepreneur Richard Branson and five crewmates from his Virgin Galactic space-tourism company reached an altitude of about 53 miles (88 kilometers) over the New Mexico desert, enough to experience three to four minutes of weightlessness and see the curvature of the Earth. (Virgin Galactic via AP)

 

 
Virgin Galactic’s Richard Branson has reached space aboard his own winged rocket ship, vaulting the nearly 71-year-old founder past fellow billionaire and rival Jeff Bezos, who will fly to space in a craft of his own nine days from now. (July 11, 2021)

 

 

 

 

தகவல்:

  1. Billionaire Richard Branson Flying Own Rocket to Space | Time
  2. Billionaire Richard Branson reaches space in his own ship (apnews.com)
  3. Virgin Galactic saved Richard Branson’s airlines in the pandemic — Quartz (qz.com)
Series Navigation(அனுபவக் கட்டுரை) – கெட்டகனவு தொழிற்சாலைவேட்டை
jeyabharathan

சி. ஜெயபாரதன், கனடா

Similar Posts

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *